Strategjitë e Ruletës

  Strategjitë e Ruletës

  Gjeni shpjegime të hollësishme të strategjive të ndryshme të ruletës dhe si t'i përdorni ato më mirë.

   
   Strategjitë popullore të ruletës
  • Strategjitë më të mira të ruletës
  • Lajmet më të fundit të Strategjisë
  • Strategjitë më të mira të ruletës në internet
  • Ruletë Martingale
  • D'Alembert Roulette
  • Ruletë Labouchere
  • Ruleta e James Bond
  • Ruletë Fibonacci
  • Ruletë Hollandeze
  • Sistemet e kundërt të ruletit
  • Ruletë Kuq e Zi
  • Strategjia e lojës së ruletës
  • FAQ të Strategjive të Ruletës

  Strategjitë më të mira të ruletës

  Historia e ruletës daton që në shekullin e 18-të dhe që nga fillimi i saj lojtarët janë përpjekur ta thyejnë atë. Gjatë viteve, ka pasur qindra, nëse jo mijëra, strategji të ndryshme ruletë që lojtarët kanë provuar. Disa kanë qenë më të suksesshëm se të tjerët.

  Megjithatë, pyetja mbetet, a ka një strategji rulete të njohur për njeriun që mund ta mposhtë lojën? Vazhdoni të lexoni, ndërsa zbulojmë të vërtetën pas miteve të kësaj klasike të kazinosë.

  Strategjitë më të mira të ruletës në internet

  Le të fillojmë me disa matematikë të thjeshtë. Një rrotë ruletë evropiane ka 37 xhepa, 18 janë të kuq, 18 janë të zinj dhe 1 është jeshil. Nëse vendosni një çip të vetëm 10 £ në çdo numër, ju keni një shans 1 në 37 për të fituar. Megjithatë, pagesa për hamendjen e saktë është 35 me 1. Kjo tregon qartë se edhe strategjitë më të mira të ruletës nuk do ta mposhtin lojën mbi një numër të pafund rrotullimesh. Me pak fjalë, është praktikisht e pamundur të fitosh çdo herë që luan.

  Popullariteti i kazinove në internet ka parë një rritje masive të numrit të lojtarëve që tani shijojnë disa lojëra ruletë. Kjo ka çuar në një valë strategjish dhe metodash të reja për të sulmuar lojën me disa që pretendojnë, në mënyrë të rreme, se kanë thyer sekretin e fitores. Në roulettepro.com ne kemi mbledhur strategjitë më të mira të ruletës në internet që ju t'i krahasoni.

  Asnjë nga këto nuk është e garantuar për t'ju bërë një fitues të qëndrueshëm, siç kemi përcaktuar më lart, shanset e lojës nuk do ta lejojnë këtë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju nuk mund t'i bëni ato të funksionojnë për ju në seanca më të shkurtra, ose që ata nuk mund t'ju ndihmojnë me menaxhimin e bankrollit tuaj. Nga strategjitë më të mira të ruletës në internet që kemi zgjedhur, ekziston një përzierje e sistemeve të progresionit pozitiv (bastet rriten kur fitoni) dhe progresion negativ (bastet ulen kur fitoni). Disa janë me rrezik të lartë, të tjerët më të ulët. Disa kërkojnë një bankroll të madh, ndërsa të tjerët mund të luhen me një pirg shumë më të vogël.

  Në fund të fundit, strategjia më e mirë e ruletës në internet është subjektive. Bëhet fjalë për zgjedhjen e atij që i përshtatet stilit tuaj të lojës, kështu që le t'i hedhim një sy pretendentëve kryesorë:

  Ruletë Martingale

  Sistemi i basteve të ruletës Martingale është ndoshta strategjia më e njohur dhe më e përdorur e ruletës në internet nga të gjitha. Martingale klasike përdor një model bastesh me progresion negativ, në të cilin lojtari dyfishon aksionet e tij sa herë që humbet. Bukuria e saj është në thjeshtësinë e saj. Nuk ka sekuenca numrash të ndërlikuara të llogaritjeve për t'u mbajtur mend, vetëm nëse vini bast 1 £ dhe humbni, basti tjetër është për 2 £ e kështu me radhë. Kur të fitoni, do të keni fitim në masën e aksionit tuaj origjinal, në shembullin tonë që është 1 £. Sidoqoftë, strategjia e ruletës Martingale konsiderohet me rrezik të lartë, ju duhet të keni një bankroll të shëndetshëm për t'i mbijetuar një brezi humbjesh.


  Nëse kjo është paksa shumë e pasur për dëshirën tuaj, atëherë ndoshta Reverse Martingale është strategjia më e mirë e ruletës në internet për ju. Kjo është saktësisht e kundërta, në atë që ju dyfishoni bastin tuaj vetëm pas një rrotullimi fitues. Kjo ju lejon të filloni me një bankroll shumë më të vogël. Për të dyja metodat, këshillohet të luani bastet e jashtme të cilat ofrojnë sa më afër 50% mundësi për të fituar.

  D'Alembert Roulette

  Strategjia e ruletës D'Alembert u shpik nga Jean le Rond d'Alembert, një matematikan francez në vitet 1700. Megjithëse ky është një sistem tjetër i basteve me progresion negativ, ai përdoret gjerësisht sepse është shumë më i sigurt se metoda klasike e ruletës Martingale. Për të nisur gjërat duke përdorur strategjinë e ruletës D'Alembert, së pari duhet të vendosni për njësinë tuaj bazë të lojës. Mund të jetë 0,10 £ ose 10 £, zgjedhja është e juaja, por duhet të keni parasysh që madhësia e bastit tuaj do të rritet me rrotullimet e humbura, kështu që është më mirë të mos e vendosni këtë shirit shumë të lartë. Me grupin e njësisë bazë, ju jeni gati për të shkuar. Gjithçka që duhet të bëni me këtë strategji është të shtoni një njësi kur humbni dhe të zbrisni një njësi kur fitoni.

  Përndryshe, ekziston strategjia e kundërt e ruletës D'Alembert, e njohur gjithashtu sistemi Contre D'Alembert. Edhe një herë, modeli i basteve është thjesht i kundërt. Ju keni njësinë tuaj bazë dhe ju e vendosni bast atë shumë derisa të arrini një fitore, pas së cilës ju e rritni bastin tuaj me një njësi. A është kjo strategjia më e mirë e ruletës në internet? Sigurisht që afrohet për shkak se ka më pak rrezik sesa përdorimi i metodës Martingale.

  Ruletë Labouchere

  Nëse doni të trajtoni një strategji më komplekse ruletë, atëherë merrni stilolapsin dhe letrën tuaj pasi sistemi i ruletës Labouchere është për ju. Një emër tjetër për këtë metodë bastesh është sistemi i anulimit sepse kjo është pikërisht ajo që duhet të bëni.

  Para se të filloni një lojë, duhet të vendosni se sa dëshironi të fitoni nga seanca. Le të themi se është 20 £. Duke përdorur strategjinë e ruletës Labouchere, atëherë duhet t'i ndani ato £ 20 në një zinxhir njësish më të vogla, për shembull: 2-3-2-1-3-2-3-2-2.

  Kur vini bast, duhet të merrni numrin më të majtë dhe numrin më të djathtë dhe t'i shtoni ato së bashku (në shembullin tonë 2 + 2) për t'ju dhënë aksionin tuaj (4 £). Nëse fitoni, i kaloni këta dy numra nga zinxhiri juaj dhe kaloni te dy të ardhshëm.

  Sidoqoftë, nëse humbni, nuk kaloni asnjë numër. Në vend të kësaj, ju duhet të shtoni 4 në anën e djathtë të pjesës më të madhe të zinxhirit dhe më pas të vazhdoni me strategjinë. Gjëja që e bën këtë një nga strategjitë më të mira të ruletës në internet është se nëse kaloni sekuencën e numrave, ju e dini se keni fituar atë që dëshironi të fitoni, por sigurisht, në një afat të gjatë shtëpia ende përfundon në fitues i madh.

  Ruleta e James Bond

  Kur bëhet fjalë për emra të këndshëm, strategjia e ruletës së James Bond fiton duart poshtë. Ju nevojiten xhepa mjaft të thellë nëse doni të veproni si 007 në tryezën e ruletit, sepse çdo rrotullim do t'ju kthejë 20 njësi bastesh.

  Para së gjithash, zgjidhni njësinë e basteve që i përshtatet bankrollit tuaj. Nëse, për shembull, është 1 £, atëherë do të vini bast 20 £ për lojë. Pastaj vendosni çipat tuaja si më poshtë:

  • 14 £ në 19 - 36
  • 5 £ në bast Line 13-14-15-16-17-18
  • 1 £ me 0

  Gjëja më e mirë në lidhje me sistemin e ruletës së James Bond është se ju po mbuloni më shumë se 65% të tabelës, kështu që do të fitoni më shumë lojëra sesa humbni. Ana e kundërt është se humbjet tuaja janë më shumë se fitoret tuaja, kështu që në fund të fundit kazinoja mban epërsinë, por kjo është ende një strategji interesante e ruletës në internet për të luajtur për lojtarët me fonde të mjaftueshme. Nëse doni të shihni se si zhvillohet strategjia, RoulettePros bënë një test të plotë të strategjisë së James Bond .

  Ruletë Fibonacci

  Sekuenca Fibonacci është aplikuar në matematikë dhe shkencë për qindra vjet, kështu që natyrshëm dikush lindi me idenë e krijimit të një strategjie rulete Fibonacci.

  Përpara se të filloni, duhet të dini sekuencën e numrave: 1 - 1 - 2 - 3 - 5 - 8 - 13 - 21 - 34 - 55 - 89 …… sekuenca vazhdon në pafundësi. Çdo numër në sekuencë është shuma e dy numrave të mëparshëm (34 + 55 = 89).

  Strategjia e ruletës Fibonacci është një sistem i sigurt bastesh me progresion negativ. Sa herë që humbisni, kaloni te numri tjetër në sekuencë. Megjithatë, në vend që të ktheheni në fillim pas një fitoreje, ju ktheheni dy vende prapa në sekuencë. Ashtu si të gjitha strategjitë më të mira të ruletit në internet duke përdorur sisteme të progresionit negativ, ju ende mund të merrni disa humbje të rënda nëse keni një ecuri vërtet të keqe, por kjo është akoma më miqësore se shumica.

  Ruletë Hollandeze

  Hollandishtja është një sistem bastesh me progresion negativ i ngjashëm me Martingale të famshëm. Në letër, strategjitë janë shumë të ngjashme - por në ekzekutim, të dyja luajnë ndryshe. Dallimi i parë është rritja e basteve; në vend që të rrisni bastet pas çdo humbje - do t'ju duhet të vlerësoni rezultatet në tre raunde të njëpasnjëshme të lojës. Nëse humbni 2 nga 3 ndeshje, do t'ju duhet të rrisni bastet tuaja - nëse fitoni shumicën e lojërave tuaja, do t'ju duhet të rivendosni bastet tuaja në nivelin e paracaktuar.

  Një tjetër ndryshim domethënës midis Martingale dhe Hollandish është modeli për rritjen e basteve tuaja, i cili varet nga basti fillestar. Për shembull, nëse vini bast 1 £, atëherë modeli i basteve do të jetë 1, 3, 5, 7, 9. Për këtë arsye, strategjia holandeze e ruletës është një sistem më i avancuar - por ka dividentë të mëdhenj për ata që marrin kohë për të mësojnë.

  Një nga avantazhet më të mëdha të përdorimit të kësaj strategjie është mundësia për introspeksion, duke ju dhënë kohë për të vlerësuar humbjet dhe fitoret tuaja. Me Martingale, është e lehtë të futesh në ciklin e basteve në rritje dhe në ulje. Por falë sistemit me tre raunde të holandezëve, ju jeni gjithmonë duke kontrolluar frytet e lojërave tuaja të fatit.

  Sistemet e kundërt të ruletës

  Sistemet e ruletës së kundërt përshkruajnë një mënyrë alternative për të luajtur një strategji para-ekzistuese. Në mënyrë tipike, kjo do të thotë kthimin e një sistemi të progresionit negativ në një sistem pozitiv - dhe anasjelltas. Shembulli më i dukshëm i një strategjie të kundërt është Reverse Martingale - ose Paroli siç njihet ndonjëherë.

  Me Martingale tradicionale, ju rritni bastet tuaja për rezultatet negative - prandaj është një sistem progresi negativ. Por Reverse Martingale është një sistem progresi pozitiv - do të thotë sa herë që fitoni, ju rritni bastet tuaja.

  Përmbysja e një strategjie ruletë në këtë mënyrë mund ta kthejë atë nga një sistem i sigurt - në diçka shumë më të rrezikshme. Martingale është vetëm një shembull, por shumë sisteme të tjera mund të ndryshojnë në mënyrë dramatike nëse kthehen. Për shembull - Reverse Fibonacci ose Reverse D'Alembert .

  Ruletë Kuq e Zi

  Një nga strategjitë më miqësore për fillestarët është basti i thjeshtë i kuq ose i zi. Këtu sistemi është i thjeshtë; bast ose në pikën e kuqe ose të zezë në tryezën e basteve. Teoria që qëndron pas strategjisë është e drejtpërdrejtë - basti kuqezi ju jep shanset më të larta për të fituar nga çdo bast. Në fakt, ky bast ju jep afërsisht 50/50 shanset për të fituar.

  Ju mund të përdorni sistemin e basteve të kuqe ose të zezë në çdo rrotë ruletë - por ka disa zgjedhje optimale. Rrota e Rouletës Franceze është më e mira për shkak të rregullave La Partage dhe En Prison, të cilat kthejnë një pjesë të aksioneve tuaja nëse rrota bie në zero.

  Rrota e Roulette Amerikane është zgjidhja më e keqe në dispozicion - ajo vjen me një xhep shtesë të dyfishtë zero, duke rritur skajin e shtëpisë. Me përfshirjen e xhepit shtesë, keni më pak shanse për të fituar në të kuqe ose të zezë

  Dozen & Columns Sistemi i Ruletës

  Metoda Dozens & Columns është një strategji miqësore për fillestarët e cila fokusohet në 6 baste. Për të përdorur strategjinë, mund të vini bast ose në duzinën e parë, të dytë ose të tretë - ose në tre kolonat. Secila prej këtyre basteve ka afërsisht 1/3 e shansit për të fituar - dhe këto baste paguhen me 2:1. Përparësitë e përdorimit të basteve të kolonave janë se jo vetëm që mund të gëzoni një shans të mirë për të fituar - por edhe një normë të rritur pagesash.

  Problemi me bastet ekskluzivisht në Dozens & Colums është se ju hiqni një shans afërsisht 16% suksesi nga bastet kuqezi. Nëse dëshironi të largoheni nga bastet kuqezi - atëherë kjo është një strategji interesante për ta provuar. Për një alternativë më të sigurt, mund të përpiqeni të mbuloni një kolonë shtesë, duke rrezikuar të vini më shumë bast.

  Strategjia e lojës së ruletës

  Disa lojëra ruletë janë kaq unike saqë thjesht nuk mund të përdorni një metodë të provuar dhe të testuar. Në fakt, përdorimi i taktikave të njohura mund të çojë në rezultate edhe më të këqija. Në këto raste, do t'ju duhet të përshtatni strategjinë tuaj me mekanikën e lojës. Këtu janë disa nga udhëzuesit më të mirë të lojës më të mirë të RoulettePros:

  FAQ të Strategjive të Ruletës

  A funksionojnë strategjitë e ruletit?

  Strategjitë e ruletës nuk mund t'ju ndihmojnë të fitoni më shumë nga një kazino. Pavarësisht se çfarë strategjie përdorni, skaji i shtëpisë do të mbetet i njëjtë. Këto sisteme bastesh përdoren më mirë për qëllime argëtimi.

  A mund të bastoj si për baste brenda ashtu edhe jashtë duke përdorur këto strategji?

  Përveç James Bond, strategjitë e tjera më të mira të ruletës në internet funksionojnë më efektivisht në bastet e jashtme që paguajnë 1:1, si p.sh. e kuqe/zi dhe tek/çift.

  A mund të ndryshohen këto strategji në ndonjë mënyrë?

  Po, sigurisht që mund të ndërhyni me strategjitë për të krijuar një sistem që është i duhuri për ju. Një shembull i mirë është D'Alembert i kundërt, ju ndoshta nuk dëshironi të rritni madhësinë e basteve pas çdo fitoreje sepse do të humbni përfundimisht. Prandaj, të kesh një rregull ndalimi me 3 fitore është një veprim i mençur.

  Cila është strategjia më e mirë e ruletës në internet?

  Nuk ka përgjigje të vetme për të gjithë. Të gjithë lojtarët janë individualë me buxhete të ndryshme dhe stile të ndryshme loje.